Na myśl o terapii psychologicznej, seniorzy często reagują negatywnymi emocjami. Często słyszymy „po co?”, ” to nie potrzebuję pomocy”, „dam sobie sam świetnie radę”. ” To Janek ma problem- niech idzie”. Wsparcie psychologiczne jest narzędziem niedocenianym – dlaczego ?

W niektórych kulturach , szukanie pomocy czy korzystanie z niej może być postrzegane jako oznaka słabości lub braku samodzielności. Seniorzy mogą się obawiać, że szukanie pomocy może zaszkodzić ich reputacji lub być traktowane jako oznaka, że nie są w stanie samodzielnie sobie poradzić. Niektórzy mogą mieć trudności z wyrażaniem swoich uczuć i myśli, szczególnie w obcym towarzystwie. W takiej sytuacji, rozmowa z terapeutą może wydawać się niekomfortowa i przerażająca. Inne osoby mogą bagatelizować swoje problemy emocjonalne lub psychiczne, przekonując się, że są to naturalne reakcje na starzenie się, a terapia nie jest potrzebna.

Za powyższe odpowiada tak naprawdę brak świadomości. Seniorzy, ale także bliskie otoczenie nie zdaje sobie często sprawy, jak wsparcie psychologiczne może być potężnym narzędziem do walki z naszymi problemami, słabościami, czy jak może być pomocne w odzyskaniu pełnej kontroli nad swoim życiem.

Jakie zatem są korzyści?

  1. Wsparcie psychologiczne może pomóc seniorom zrozumieć swoje emocje i nauczyć stosowania skutecznych strategii radzenia sobie z nimi. Może to być szczególnie ważne w przypadku utraty bliskich, izolacji społecznej lub przeżywania smutku związanego z przemijaniem czasu.
  2. Terapia może pomóc seniorom osiągnąć większą harmonię i zadowolenie z życia. Pomaga nawiązać zdrowsze relacje z innymi, zwiększać poczucie spełnienia i znajdować radość
    w codziennych aktywnościach.
  3. Terapia może pomóc im w lepszym radzeniu sobie z bólem, stresem i niepokojem związanym z chorobami oraz wspierać przestrzeganie zaleceń medycznych.
  4. W starszym wieku można się zmagać z trudnościami akceptacji zmian fizycznych, utraty sprawności czy utraty bliskich. Terapia może pomóc w przyswojeniu tych zmian i znalezieniu nowych sposobów na aktywne i spełnione życie.
  5. Terapia psychologiczna może pomóc w leczeniu depresji, lęków, zaburzeń snu i innych problemów zdrowia psychicznego, które mogą dotknąć seniorów.
  6. Z wiekiem życie często przynosi wiele zmian, takich jak przejście na emeryturę, zmiana miejsca zamieszkania lub strata bliskich. Terapia może pomóc seniorom lepiej przystosować się do tych zmian i znaleźć nowy sens i cel w życiu.
  7. W starszym wieku osoby mogą odczuwać utratę kontroli nad swoim życiem, co może prowadzić do frustracji i bezradności. Terapia może pomóc w odzyskaniu poczucia kontroli i zdolności do podejmowania decyzji.

W ramach Projektu Akademia Świadomego Seniora II – dofinansowanego ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025”chcielibyśmy zachęcić seniorów do korzystania z bezpłatnej pomocy psychologicznej. Mogą to był spotkania jednorazowe, wielokrotne. Konsultacje są bezpłatne i będą dostosowane państwa potrzeb.

Aby skorzystać z pomocy wystarczy wysłać zgłoszenie na pocztę email kontakt@wszyscyrazem.org, wysłać wiadomość lub zadzwonić na nr. telefonu 667 884 162 lub wypełnic formularz dostępny na głównej stronie www.wszyscyrazem.org

Udostępnij