Close-up Photo of Medicinal Drugs

Kampania NFZ Nie (I) graj z lekami

W ślad za kampanią Nie (i) graj z lekami, we wtorek 10.10.2023 na wykładzie przyjrzymy się problematyce wielolekowości.

Z badań radia ZET wynika, że nawet 1/3 Polaków po 60. roku życia przyjmuje nie mniej niż 5 leków każdego dnia. Wielu z tych ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że w takiej sytuacji może wystąpić niebezpieczna interakcja wzajemna.

Wielolekowość często jest konieczna w stosowanych terapiach leczniczych, jednak aby była bezpieczna dla naszego zdrowia, powinna być zawsze pod kontrolą lekarską. Natomiast często osoby starsze starsze mają tendencję do samolecznictwa na własną rękę różnymi ziołami i preparatami, co może być dla nich zagrażające.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o zasadach bezpiecznego przyjmowania leków:

Nie powinniśmy zażywać leków polecanych przez sąsiada czy rodzinę, bez konsultacji z lekarzem. To, co im pomogło, komuś może zaszkodzić Tobie. Dobrym przykładem są leki przeciwbólowe i przeciw przeziębieniowe o różnych nazwach handlowych i podobnym składzie, których łączne stosowanie może doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Należy mieć przy sobie aktualny spis leków wraz z dawkami. W spisie powinny znajdować się wszystkie preparaty, łącznie z suplementami diety i lekami kupowanymi bez przepisu lekarza.

Kiedy idziesz do lekarza (każdego), pokaż mu aktualny spis swoich leków.

Każdorazowo informuj swojego głównego lekarza prowadzącego o innych wizytach i o wynikających z nich zaleceniach. Nawet niepytany, informuj lekarzy wszystkich specjalności o tym, że leczysz się przewlekle.

Przyjmowanie licznych leków bywa konieczne. Czasem ratuje życie. Ale zawsze może wywołać trudne do przewidzenia powikłania w przypadku nieodpowiedniego stosowania.

Zapraszamy na wykład LDK, godz. 11, 10.10.2023r.

Udostępnij