Wycieczka uczestników Akademii Świadomego Seniora II do Fromborka: W ślad za Kopernikiem w roku astronomicznym

Frombork, malowniczo położony nad brzegiem Zalewu Wiślanego, to miejsce pełne historii i naukowych tajemnic. W roku obchodów kopernikowskich oraz w ramach warsztatów astronomicznych, nasza grupa seniorów wyruszyła na niezwykłą wycieczkę do tego urokliwego miasta, aby odkryć dziedzictwo wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika.

Planetarium i Film „O Obrotach”

Pierwszym etapem naszej podróży była wizyta w nowoczesnym planetarium, gdzie czekał na nas niezwykły film „O Obrotach”. To właśnie tutaj, w tym niewielkim planetarium , poznaliśmy tajemnice heliocentrycznej teorii Kopernika oraz historię twórczości tego wybitnego uczonego. Widząc na ekranie obrazy kosmosu, bliskie nam stały się idee, które zmieniły oblicze nauki i naszej planety.

Zwiedzanie Katedry i Koncert Organowy

Frombork to miejsce, gdzie historia nauki splata się z duchowym dziedzictwem. Nasza wycieczka obejmowała zwiedzanie archikatedry, gdzie Kopernik pracował jako kanonik i gdzie spoczywają jego prochy. To miejsce emanuje duchową atmosferą i zachwyca pięknem architektury gotyckiej. Następnie mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w koncercie organowym, który wypełnił przestrzeń katedry magiczną muzyką i niesamowitym dźwiękiem organów.

Wieża Widokowa i niezwykła panorama

Kolejnym punktem naszej podróży było podążanie śladami Mikołaja Kopernika na wieżę widokową, gdzie rozciąga się przepiękna panorama miasta i okolic. Była to jednak nie tylko okazja do podziwiania krajobrazu, ale także wyzwanie. Dzielnie pokonaliśmy 229 schodów, co okazało się być nagrodą w postaci zapierającego dech widoku.

Muzeum Kopernika i Medycyny

W kolejnym etapie naszej wycieczki udaliśmy się do Muzeum Mikołaja Kopernika, gdzie zgromadzone eksponaty przybliżyły nam życie i dzieło tego wielkiego astronoma. Dowiedzieliśmy się, jak Kopernik zmienił naszą wizję wszechświata. Następnie przeszliśmy do Muzeum Medycyny, które opowiada historię rozwoju medycyny na przestrzeni wieków. To fascynujące miejsce dostarczyło nam wielu nieoczekiwanych odkryć.

Relaks nad Zalewem Wiślanym

Na zakończenie naszej wycieczki, zaplanowaliśmy chwilę relaksu nad brzegiem Zalewu Wiślanego. Wspólny spacery po plaży, obserwacja krajobrazu były doskonałym zakończeniem naszego pobytu w Fromborku.

Ta wycieczka była nie tylko podróżą w czasie do czasów Mikołaja Kopernika, ale także niesamowitą przygodą, która pozwoliła nam lepiej zrozumieć jego dziedzictwo i znaczenie dla nauki. We Fromborku odnaleźliśmy nie tylko tajemnice kosmosu, ale także cenne chwile spędzone razem, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za cudownie spędzony czas. Wasze zaangażowanie we wszystkie dotąd działania pokazują, że warto dla Was działać.

Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025”

(40) Frombork 15 wrzesień 2023r. Aktywni + – YouTube

Udostępnij